Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Vücutta Yağ Bezesi

Vücutta Yağ Bezesi

Vücutta Yağ Bezesi; Yağ bezesi (Lipom) vücutta herhangi bir probleme yol açmayan, iyi huylu kistlerdir. Yağ bezesi küçükse müdahaleye gerek yoktur. Fakat yağ bezesi büyükse estetik açıdan hoş olmayabilir. Ayrıca yağ bezeleri büyüdükçe sinirlere baskı yapabilir. Bu baskı ağrıya sebep olabilir. Bu durumlarda lokal anestezi ile yağ bezesi alınarak hasta rahatlatılır. Yağ bezeleri kadınlarda ve erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Yaş aralığı olarak genelde orta yaşlardaki erişkinlerde görülmektedir.

Yağ bezesi; cilt altında yağ hücrelerinin oluşturduğu yumuşak kistlerdir. Vücutta yağ bezesi deri ile alttaki kasın arasında oluşur. Yağ bezeleri vücutta yağ hücrelerinin olduğu her yerde oluşabilir. Genelde yumuşaktır ve cilt altında hareket eder.

Yağ Bezeleri Vücutta En Çok Nerede Oluşurlar; Yağ bezeleri genelde;
 • Omuzlar
 • Göğüs bölgesi
 • Sırtta
 • Kalçada
 • Kafa derisinde
 • Genital organlarda
 • Göz çevresinde
Dışarıdan görünen yağ bezeleri olduğu gibi, görünmeyecek şekilde vücudun iç kısımlarında da yağ bezeleri olabilir. İç kısımlardaki yağ bezeleri sinirlere baskı yaptığında ya da vücutta organların işleyişini etkilediğinde, bir tıkanıklığa neden olduğunda ortaya çıkar.

Vücutta yağ bezesi neden olur?

 • Kalıtsal olabilir.
 • Hatalı bir gen nedeniyle olabilir.
 • Dercum Hastalığı; Yağ bezelerinin ağrıya yol açan topaklar şeklinde vücudun üst yarısında derinin altında birikmesidir.
 • Gardner Sendromu; Kanserojen olmayan dokuların birçok farklı organda oluşmasıdır.
 • Cowden Sendromu; Multipl hemartomalar (Tümör görünümlü doku) ve tiroid, meme ve endometriumun bening (İyi huylu) ve malign (Kötü huylu) tümörler için artmış risktir.
 • Hareketsiz olan kişiler de görülme olasılığı daha fazladır.
 • Cilde yağ sağlayan yağ bezlerinin yolunun tıkanması.
 • Aşırı testosteron üretimi
 • Aşırı yağ üretimi
 • Güneş ışığı
 • Şişen saç kökleri
 • Akneye yatkın cilt
 • Tıraş veya ağdanın yağ bezesine sebep olması.
Yağ Bezesi Kansere Dönüşürmü; Yağ bezeleri kansere dönüşmez. Sağlık açısından herhangi bir risk teşkil etmez. Kaslara ve çevre dokulara yayılım göstermez. Yağ bezeleri normalde ağrı yapmaz. Ağrı yapıyorsa yağ bezesi bulunduğu yerdeki sinirlere bası yapıyordur.

Yağ Bezesi Büyümesi; Yağ bezeleri genellikle aynı boyda kalır. Kilo alımına bağlı olarak büyüyebilirler. Yağ bezesinde hızlı büyüme varsa doktora gidilmelidir.

Vücutta Yağ Bezesi Nasıl Alınır; Vücuttaki yağ bezelerine buz kompresi veya doğal yolla tedavi denenebilir. Yağ bezelerini cerrahi yolla almaya gerek yoktur. Fakat estetik açıdan rahatsızlık veriyorsa veya sağlık açısından bir risk oluşturuyorsa cerrahi olarak alınabilir. Yağ bezesi lokal anestezi ile alınabilir. Cerrahi operasyon haricinde liposakşın ve iğne tedavisi de yağ bezesinin durumuna göre Uzman tarafından uygulanabilir.

Göz Çevresindeki Yağ Bezeleri; Göz çevresindeki leke ve kabarıklıklar lipom değildir. Genelde kolesterol seviyesinin yüksek olmasından kaynaklı kolesterol plaklarıdır.

Doğal Tedavi Yöntemleri; Mesela doğal bir krem hazırlayabiliriz. Bir adet yumurta akını iyice çırpın, içine bir adet salatalık suyu ve bir tatlı kaşığı kremayı karıştırın ve krem kıvamına getirin. Bu karışımı haftada bir kez yüzünüze sürün ve yirmi dakika bekletin, sonra yüzünüzü suyla yıkayın faydasını göreceksiniz.

Buhar; Isı ve nem yağ bezlerini yumuşatır. Yumuşayan yağ bezesi kendi kendine boşalabilir. Sıcak su ile sık sık alınan duşun yağ bezelerini yumuşatmaya faydası vardır. Sıcak kompres de günde üç, dört kez yağ bezesinin üzerine yirmi, otuz dakika uygulananbilir.

Çay Ağacı Yağı; Çay ağacı yağını gün içerisinde iki, üç kez yağ bezesinin üzerine ve çevresine sürebiliriz. Çay ağacı yağı bakterileri temizleyerek enfeksiyon riskini azaltır ve iyileşmeyi çabuklaştırır.

Aloe Vera; Direk olarak bezenin üzerine aloe vera jeli sürülür. Aloe vera bakterileri temizler, yağ bezesini yumuşatır, çapını küçültür ve iyileşme süresini kısaltır.

Hint Yağı; Hint yağını bir pamuğa 4-5 damla döküp günde 2-3 kez otuz dakika süreyle bezenin üzerine koyalım. Pamuğun üzerine sıcak havlu koyalım. Hint yağı bezenin boyutunu küçültür.

Sirke; Sirke özellikle enfeksiyon riski olan bezeler için ideal bir doğal yöntemdir. Sirkeyi beze üzerine sürdükten sonra gazlı bez veya yara bandı ile kapatın. Kapalı şekilde üç, dört gün bekleyin. Süre dolunca bezenin üzerini açın ve temiz ıslak bir gazlı bezle silin. Böylece sirke enfeksiyon riski olan bezeyi temizler ve küçültür.

Bal; Bir çay kaşığı bala, bir çay kaşığı unu karıştırın ve yoğun bir merhem kıvamına getirin. Bu karışımı bezenin üzerine sürün ve bir gece bekletin. Hem bezeyi temizleyecektir hem de yumuşatacaktır.

Vücutta yağ bezesi önce doğal yollarla yumuşatmadan patlatmaya çalışmayın. Yağ bezesine iğne veya ucu sivri herhangi bir cisim batırmayın ve kesmeyin. Bu hataları yaparsanız bezenin enfekte olmasına ve yayılmasına sebep olabilirsiniz. Bezeyi mümkün olduğunca temiz tutunuz. Yağ bezesi iltihaplanırsa, rengi kırmızıya dönerse ve çok miktarda iltihap akıtıyorsa mutlaka doktora gidilmelidir.
Son Güncelleme : 23.01.2024 06:52:57
Vücutta Yağ Bezesi ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Vücutta Yağ Bezesi Yorumları
şifre

1 Yorum Yapılmış "Vücutta Yağ Bezesi"
Merhaba annemin başında yağ bezesi vardı aldırdı ve aldırınca başı dönmeye midesi bulanmaya başladı normal midir?
Perize . 27.07.2016
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Ensede Beze
Ensede Beze
Ensede beze oluşumunun farklı birçok nedenleri olabilir. Bunların başında boyun hareketlerinin düzensizliğinden veya yanlış hareketlerden ötürü meydana gelen kasılma ve damarların üst üste gelmesi ile olan şişliklerdir. Böyle durumlardaensede bezenin...
Koltuk Altında Ağrılı Beze
Koltuk Altında Ağrılı Beze
Koltuk altında ağrılı beze, birçok kişi koltuk altında oluşan bezeden haberdar değildir. Ayrıca koltuk altında beze oluştuktan sonra ağrı olmaya başlar ise kişi, o zaman fark eder. Lenf bezi olarak da küçük iken beze ağrı yapar ise fark edilebilir. K...
Çene Altında Yağ Bezesi
Çene Altında Yağ Bezesi
Çene altında yağ bezesi, Çenenin alt kısmında oluşan küçük şişliklere yağ bezesi denilmektedir ve genel olarak ağrısız olmaktadır. Bu bezeler elimizle dokunduğumuz zaman küçük kitle şeklinde hissedilebilmektedir. Çene altında yağ bezesi oluşumunun çe...
Kasık Lenf Bezi Şişmesi
Kasık Lenf Bezi Şişmesi
Kasık lenf bezi şişmesi: genellikle enfeksiyon belirtisi ya da vücudun bir hastalıkla savaştığının belirtisidir. Vücutta lenf bezlerinin şişkinlik göstermesi vücudun hastalıklara karşı koruma sisteminin iyi çalıştığını gösterir. Kasıktaki lenf bezler...
Dil Altı Tükürük Bezi İltihabı
Dil Altı Tükürük Bezi İltihabı
Dil Altı Tükürük Bezi İltihabı: Yediğimiz yemeklerin daha kolay sindirilmesini sağlayan tükürük bezleri, ağızda bulunan bakterilerin dengelenmesini sağlamaya ve dişlerin çürümesini engellemeye yarayan tükürük sıvısını salgılamaktadır. Tükürük bezleri...
Boğazda Beze
Boğazda Beze
Boğazda Beze, Beze rahatsızlığı bedenin herhangi bir noktasında meydana gelen bir sorun olup aynı noktada biriken yağ tabakalarına verilen genel ada denir. Bu bezeler bedenin her noktasında çıkması mümkündür. Ayaklarda, bacaklarda, kasıklarda, boyund...
Göz Üstünde Yağ Bezesi
Göz Üstünde Yağ Bezesi
Göz üstünde yağ bezesi: Göz üstünde yağ bezesi zararsız lipomlar olarak bilinmektedir. Fakat kişiyi görsel olarak rahatsız etmektedir. Yağ bezeleri göz çevresinde, göz kapağında ve göz üstünde zaman zaman belirmektedir. Gözde, göz üstünde ve göz çevr...
Yüzde Yağ Bezesi Nasıl Geçer
Yüzde Yağ Bezesi Nasıl Geçer
Yüzde yağ bezesi nasıl geçer, yağ bezeleri küçüklü büyüklü herkesi etkisi altına alabilir. Genellikle iyi huylu olarak kabul edilseler de özellikle yüzde yağ bezesi oluştuğunda, kişilerde estetik kaygılar başlar. Normalde yağ bezeleri yerinde oynar ş...
Bebeklerde Yağ Bezesi
Bebeklerde Yağ Bezesi
Bebeklerde Yağ Bezesi, yağ bezesi cilt altında biriken yağ hücrelerinin oluşturduğu yumuşak bir kisttir. Genellikle deri ile alttaki kas arasına yerleşir. Vücuttaki yağ hücrelerinin bulunduğu herhangi bir yerde oluşabilirler. Yağ bezeleri genellikle ...
Göz İçinde Yağ Bezesi
Göz İçinde Yağ Bezesi
Göz İçinde Yağ Bezesi; Genel olarak bu şekilde isimlendirilsede epidermal kist olarak da bilinir ve cilt üzerine yağ salgılayan yağ bezlerinin yollarının tıkanması sonucu cildin altında kalarak oluşur. İyi huylu bir tümör olarak değerlendirilir ve ka...
Çene Altı Tükürük Bezi Şişmesi
Çene Altı Tükürük Bezi Şişmesi
Çene Altı Tükürük Bezi Şişmesi, Öncelikle çene altı tükürük bezleri insanların yemiş oldukları yiyeceklerin sindirilmesine yardımcı aynı zamanda ağızda oluşan bakterilerin dengesini düzenleyen ve tükürük salgılayarak dişlerin çürümesi engeller. İnsan...
Yanakta Beze
Yanakta Beze
Yanakta beze, Dünyada birçok kişinin şikâyetçi olduğu yanak bölgesindeki beze ciddi bir sorunun işareti olabilmektedir. Yanakta beze ağzın iç bölgesinden doğru çıkmaktadır. Yanakta beze, oluşum nedeninin mikrobik olduğu düşünülürse, enfeksiyon tedavi...

 

Ensede Beze
Koltuk Altında Ağrılı Beze
Çene Altında Yağ Bezesi
Kasık Lenf Bezi Şişmesi
Dil Altı Tükürük Bezi İltihabı
Boğazda Beze
Göz Üstünde Yağ Bezesi
Yüzde Yağ Bezesi Nasıl Geçer
Bebeklerde Yağ Bezesi
Göz İçinde Yağ Bezesi
Çene Altı Tükürük Bezi Şişmesi
Yanakta Beze
Ayakta Yağ Bezesi
Kafada Yağ Bezesi Ameliyatı
Memede Yağ Bezesi
Yağ Bezesi Ameliyatı
Kasıkta Yağ Bezesi
Kulakta Yağ Bezesi
Peniste Yağ Bezesi
Ensede Yağ Bezesi
Ter Bezi İltihabı
Sırtta Beze
Alında Yağ Bezesi
Gözde Yağ Bezesi Ameliyatı
Koltuk Altı Yağ Bezesi
Kulak Arkasında Yağ Bezesi
Koltuk Altı Lenf Bezi Şişmesi
Belde Yağ Bezesi
Kasıkta Lenf Bezi Şişmesi
Tiroid Bezi Büyümesi
Popüler İçerik
Ayakta Yağ Bezesi
Ayakta Yağ Bezesi
Ayakta Yağ Bezesi, oluşumu pek sık rastlanılmasa da beze rahatsızlıklarının görüldüğü yerlerden birisi olarak bilinmektedir. Aslında beze sorunu gen...
Kafada Yağ Bezesi Ameliyatı
Kafada Yağ Bezesi Ameliyatı
Kafada yağ bezesi ameliyatı, İnsanların saç köklerinde yağ salgı bezeleri bulunmaktadır. Bu yağ bezelerini kepek gibi sorunlarla tıkanması durumunda c...
Memede Yağ Bezesi
Memede Yağ Bezesi
Memede yağ bezesi, yağ bezeleri memede oluşması bir problem değildir. Memede oluşan yağ bezeleri iyi huylu kitlelerdir. Memede oluşan çoğu yağ bezeler...
Yağ Bezesi Ameliyatı
Yağ Bezesi Ameliyatı
Yağ Bezesi Ameliyatı, Yağ bezesi sorunu yaşanması özellikle yaşlılarda ve yetişkinlerde sık sık gözlemlenen hastalıkların başında gelmektedir. Yağ b...
Kasıkta Yağ Bezesi
Kasıkta Yağ Bezesi
Kasıkta Yağ Bezesi, Yağ bezeleri belirli bir noktada birikerek hastayı rahatsız edebilir. Aynı zamanda bedenin her yerinde yağ bezesi çıkması söz kon...
Kulakta Yağ Bezesi
Kulakta Yağ Bezesi
Kulakta yağ bezesi, Yağ bezelerinin çeşitleri bulunmaktadır. Enfeksiyona bağlı olarak oluşanı, tümörden kaynaklı yağ bezeleri olmaktadır. Bu oluşan ya...
Peniste Yağ Bezesi
Peniste Yağ Bezesi
Peniste yağ bezesi, Vücudumuzun her yerinde yağ bezesi çıkabileceği gibi penis bölgesinde de yağ bezesi çıkabilmektedir. Peniste yağ bezesi olmasında ...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Ensede Beze
Koltuk Altında Ağrılı Beze
Çene Altında Yağ Bezesi
Kasık Lenf Bezi Şişmesi
Dil Altı Tükürük Bezi İltihabı
Koltuk Altındaki Sivilcelere
Hakkımızda  
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Koltuk Altındaki Sivilcelere
Yardım Sayfaları
Hakkımızda  
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Şubat - 2024