Gözde Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi
21 Temmuz 2024

Gözde Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Yağ Bezesi:

Gözde yağ bezesi, daha çok yağ içeriği yüksek yiyecekler ve et tüketen bireylerde kan yağlarının yükselmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Cilt altında bu tür yağ bezelerinin oluşmasının bir diğer nedeni de göz çevresinin yüzün diğer bölgelerine göre daha hassas olmasından kaynaklanmaktadır. Gözde yağ bezesinin oluşumu, ksantelazma adı verilen bir rahatsızlığa da sebep olabilmektedir.

Gözde yağ bezesi problemi yaşayan bir bireyin kolesterolü düşürülse bile, mevcut yağ bezelerinin kaybolması kolay değildir. Bu nedenle, göz ve çevresindeki yağ bezelerinin yok edilmesi için kişinin mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Göz sağlığı çok önemlidir; bu tür problemler ihmal edilmemelidir. Kandaki yüksek kolesterol seviyeleri, göz çevresinde ve kapak kısımlarında yağ bezesi adı verilen bu rahatsızlığın oluşmasına neden olabilir. Bu durumdan rahatsız olan bireyin, tedavi amacıyla uzman bir doktorla görüşmesi gerekmektedir. Yağ bezeleri gibi cilt ile ilgili rahatsızlıklara dermatolog bakmaktadır. Dermatoloğun görüşüne göre, cerrahi yöntemlere başvurmadan farklı tedavi yolları da denenebilir.

Gözde Yağ Bezesi Olması Halinde Erken Müdahale Yapılmalıdır!

Göz ve çevresinde oluşan yağ bezeleri, bireyin görmesi açısından büyük bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak, bu yağ bezelerinin büyümesi ile bireyin görme alanı daralarak görme seviyesini önemli ölçüde düşürebilir. Bu durum, görme sorununun yanı sıra bireyin dış görünüşüne ve dolayısıyla psikolojisine de etki edebilir. Bu nedenle, gözde yağ bezesi oluştuğunda durum ilerlemeden erken müdahale yapılması çok önemlidir.

Gözde Yağ Bezelerinin Sebepleri Nelerdir?

Gözde yağ bezesi sorununun en önemli sebepleri, hastanın genetik yapısı ve kan yağlarının normalden fazla olmasıdır. Cilt altında oluşan yağ hücrelerinin birikimine yağ bezeleri adı verilir. Bu bezeler yumuşaktır ve cilt altında hareket edebilir niteliktedir. Yağ bezeleri genellikle zararsızdır ve iyi huyludurlar. Ancak, özellikle yüz ve çevresinde oluşan yağ bezelerinin bireye verdiği en önemli negatif etki, estetik açıdan hoş olmayan bir görüntü oluşturmalarıdır ve genellikle bu nedenle doktora başvurulmaktadır.

Gözde Yağ Bezesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göz ve çevresi oldukça hassas bir yapıya sahiptir ve bu nedenle rahatsızlığın giderilmesi için hangi tedavi yönteminin kullanılacağı çok önemlidir. Gözdeki yağ bezelerinin giderilmesinde ameliyat yöntemi oldukça başarılıdır. Ancak, gözdeki yağ bezeleri ne kadar büyükse cerrahi yöntemde de o derece dikkatli davranılması gerekmektedir. Yağ bezesi tedavisi lazer ile yapılsa bile, göz ve göz kapağında cilt bulunmaması nedeniyle kesinlikle dikiş yapılmalıdır. Küçük yağ bezelerinin yok edilmesi daha basittir. Gözde yağ bezelerinin yok edilmesi amacıyla yapılan operasyonlar 5-10 dakika içinde tamamlanabilir, ancak yağ bezelerinin büyüklüğüne bağlı olarak bu süre uzayabilir.

Gözde meydana gelen yağ bezelerinin alınmasının ardından, hem göz kapağının işlevselliğinde hiçbir sorunun meydana gelmemesi hem de yapılan tedavi yöntemi sebebiyle göz ve çevresinde hiçbir iz kalmaması gerekmektedir. Bu nedenle, gözde yağ bezesi aldırma tedavisi yapılmadan önce tedaviyi yapacak kişinin alanında uzman olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde, bireyin göz kapağı işlevselliğini yitirebilir veya cilt üzerinde gözle görülecek şekilde izler kalabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tiroid Bezi Nodülleri

Tiroid Bezi Nodülleri

Haber Bülteni

Güncel

Vücutta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kasık Lenf Bezleri Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Lenf Bezleri Belirtileri ve Tedavisi