Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Yağ bezesi, hemen hemen her yaşta görülebilecek bir durumdur. Özellikle cildi yağlı olan insanlarda yağ bezesi son derece ciddi bir şekilde görülmektedir. Yağ bezesi bir diğer adıyla lipom olarak bilinmektedir. Ülkemizde çok fazla sayıda insanı etkileyen bu durum birçok zaman ciddi bir durum teşkil etmemektedir. Bu nedenle herhangi bir uygun zamanda tedavi edilebilir. Ciddi bir sorun teşkil etmese bile kesinlikle bir muayene yağ bezesi için gerekli olacaktır. Çünkü bu bezeler arasında sık karşılaşılmasa bile insanların bazılarında kötü huylu yağ bezeleri olabilmektedir. Yağ bezesi, cilt altında sıkışan yağı basınca neden olarak cildin üzerine şişliğe neden olmasıyla oluşmaktadır. Yağ bezesi, insan vücudunda en çok omuz bölgesinde, koltuk altında ve diğer yağlı alanlarda sık görülmektedir. Eğer vücuttaki yağ bezesi tedavi gerektiriyorsa birçok zaman bu durum kendisini göstermiş olduğu belirtilerle belli etmektedir. Yağ bezesi, aşırı büyüdüğü zamanlarda yavaş yavaş ağrıları oluşturmaya başlamaktadır. Bu durumlarda tedavi yağ bezesi için şart olur. Eğer sizlerde de yağ bezesi varsa ve bu beze zamanla büyüyorsa bu durumda yapmanız gereken ilk şey bu yağ bezesi daha da sorun olmadan önce müdahale ederek sorunları ortadan kaldırmaktır. Bazı insanlarda da yağ bezesi kasık bölgesinde görülmektedir. Bu bölgede görülen yağ bezesi, diğer bölgelere göre biraz daha dikkat edilmelidir.

Yağ bezesi ne zaman alınmalıdır?

Yağ bezeleri bazı durumlarda kesinlikle alınması gerekmektedir. Aksi durumlarda iltihaplanmalara neden olarak ve etrafında bulunan dokulara zarar vererek insanlarda çok ciddi rahatsızlıkları ortaya çıkarabilmektedir. Bu durumlardan bir tanesi tabi ki yağ bezelerinin çaplarıdır. İnsanlarda 1 cm ve 2 cm arasında değişen yağ bezleri eğer çap olarak 10 cm'yi geçmişse bir gün bile beklemeden tedavi edilmelidir. Aksi durumlarda çok ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra belirtmek isterim ki bir diğer yağ bezesi alınma zamanı ise yağ bezesinin kişilerde estetik açısından çok ciddi problemlere neden olması durumudur. Vücutta görünmeyen bölgelerde meydana gelen yağ bezelerinin alınması, estetik açıdan zarar görmenizi engelleyecektir. Son olarak yağ bezesinin alınması gereken bir diğer durum bu bezelerin sinirlere yakın olmasıdır. Sinirlere yakın olan yağ bezeleri, baskı yaparak vücudun çeşitli yerlerinde problemlere neden olacağı gibi aynı zamanda insanlarda aşırı bir şekilde ağrıya neden olacaktır. Bu durumlardan uzak durmak için yapılması gereken en önemli şey zamanı geldiğinde yağ bezesinin alınmasıdır.

Yap bezesinin oluşmasının sebebi

İnsanlarda genellikle 20 ile 40 yaşları arasında ortaya çıkarak etkili olan yağ bezesi, diğer yaşlarda da yaygın olarak görülmeye başlanmıştır. Yağ bezesinin görülmesine neden olan en önemli etken tabi ki aile içerisinde genetik olarak böyle bir durumun var olmasıdır. Genetik olarak görülen yağ bezesi, genellikle çocuklarda ve hatta torunlarda bile meydana gelebilir. Bunun yanı sıra yağ bezesi oluşuna neden olan en önemli şeyde kişinin kan değerleri içerisinde bulunan lipoprotein, kolesterol ve trigliserit gibi kan yağlarının yüksek olmasıdır. Bu durum vücudun bir ok bölgesinde yağ bezesi oluşumuna neden olabilir.

Yağ bezesi tedavisi nasıl yapılır?

Eğer insanlarda görülen yağ bezesi, tedavi gerektiriyorsa bu durumlarda kendiliğinden geçmesini beklemek son derece yanlıştır. Özellikle yağ bezesinin cinsine bağlı olarak tedavi şart hale gelebilir. Bu bezelerin muayenesi için kişinin kesinlikle Uzman bir dermatologa başvurması gerekmektedir. Eğer gerekirse yağ bezesi cerrahi yöntemlerle alınır. Eğer beze boyutu küçükse bu durumlarda ilaç tedavileri uygulanır.

Yağ Bezesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulakta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulakta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Lenf Bezleri Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Lenf Bezleri Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk Altı Beze Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk Altı Beze Belirtileri ve Tedavisi

Yanakta Beze Belirtileri ve Tedavisi

Yanakta Beze Belirtileri ve Tedavisi