Göz Kapağında Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göz Kapağında Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz kapağında yağ bezesi, bu bölgedeki cildin daha ince ve yağ oranı az olduğundan hemen dikkat çeker. Genellikle yağlı cilt yapısına sahip kişilerde gözlenir. Yağ bezesi vücutta her bölgede oluşabilir. Ancak göz kapağında yağ bezesi herkesin rahatsız olduğu bir alandır. Estetik açıdan olumsuz etkilere neden olan ve kişileri telaşlandıran bu yapılar fazla büyümeden ortadan kaldırılmalıdır. Vücudumuzdaki en hassas bölge göz çevresi ve göz kapağıdır. Göz kapakları ayrıca sürekli hareket halinde olduğundan, kaslı bir yapıya da sahiptir. Ayrıca yağ dokusu bakımından da oldukça fakirdir. Tüm bu özelliklerine rağmen göz kapağında yağ bezesi oldukça sık ortaya çıkmaktadır. Bu oluşumların ortaya çıkması beslenmeye bağlı değildir. Genellikle genetik etkenlerin bunda rol oynadığı, cildin diğer bölümlerindeki yağ oranının etkili olduğu düşünülür. Bu yağ bezelerinin büyümelerine olanak verilmemeli, bir uzmandan destek alınarak özel yöntemlerle yok edilmeleri gerekir. Çünkü vücuttaki diğer yağ bezeleri gibi cerrahi yollarla alınmaları pek tercih edilmez.

Göz kapağında yağ bezesi için alınması gereken önlemler nelerdir?

Göz kapağındaki yağ bezelerinin oluşumuna engel olmak ya da yaygınlaşmasını önlemek için bu bölgede kullanılan kozmetik ürünlere dikkat edilmelidir. Kullanılan kozmetik ürünlerinin yağlı olmamasına özen gösterilmelidir. Yağ bezeleri daha çok cildi yağlı olanlarda daha fazla etkili olmaktadır. Bu yüzden yağlı cildi olanların dermatoloji uzmanından hangi ürünleri kullanmaları gerektiğini ve cilt bakımında neler yapacaklarını öğrenmelidir. Gerekirse yağ bezeleri fazla büyümeden cilt uzmanı tarafından özel aletlerle temizlenmelidir.

Cilt bakımının düzenli yapılmaması, gözeneklerin kirli ve tıkalı kalması, lenslerin dezenfekte edilmeden kullanılması, sigara içilen kirli ortamlarda bulunulması, kalitesiz makyaj malzemelerinin kullanımı gibi çeşitli etkenler göz kapağında yağ bezesi oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden yakınması olan kişilerin yaşamını gözden geçirmesi ve bunları ortadan kaldırması önemlidir.

Uzmanlar göz kapağında yağ bezesi bulunan kişilerin, yaşlarına uygun cilt ürünleri kullanmasını öneriyor. Gençlerin sıvı temizleyicilerden, yaşı ilerleyen kişilerin nemlendirici mineral yağlardan faydalanmasını uygun görüyorlar. Cilt bakım ürünlerinin jel olanları ve serum şeklinde üretilmiş olanları daha faydalı oluyor. Göz kapağında yağ bezesi oluşumlarına bitkisel çözüm arayanlarda, en kolay yöntemi yani papatya çayını kullanabilir. Gözlere ve çevresine papatya çayıyla kompres yapabilirler. Bunu düzenli olarak uyguladıkları takdirde, yağ bezesi sorunları kalmaz.

Göz kapağında yağ bezesi neden olur?

Vücudumuzda hassas bir cilt yapısına sahip olan ve derisi en ince bölge olan göz kapağında yağ bezesi yakınması bulunanlar öncelikle cilt yapısını göz önüne almalıdır. Yağlı bir cilt yağ bezesi nedeni olabilir. Uzmanlar bu konuda kolesterol değerlerinin de dikkate alınmasını tavsiye ederler. Kolesterol seviyesi yüksek kişilerde de yağ bezesi daha fazla oluşur. Göz çevresi için kullanılan kozmetik ürünler, temizleyicilerde içerik bakımından göz kapağında yağ bezesi oluşmasına neden olabilir. Bu hassas bölge yaşlanma etkisini ilk olarak yansıtan alandır. Bu yüzden özenli bir bakıma ihtiyacı vardır. Eğer göz kapaklarınızda yağ bezeleri oluştuğunu fark ederseniz, hemen önlem almayı ihmal etmeyin. Çünkü yağ bezesi ne kadar küçük tedavi edilmeye başlanırsa, başarı oranı da artar.

Göz Kapağında Yağ Bezesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tiroid Bezi Nodülleri

Tiroid Bezi Nodülleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Bezi Kilo Yapar mı?

Tiroid Bezi Kilo Yapar mı?

Başta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Başta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Ter Bezi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Ter Bezi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Parotis Bezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Parotis Bezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Memede Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Memede Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayakta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Yağ Bezesi Belirtileri ve Tedavisi