Kasık Lenf Bezleri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kasık Lenf Bezleri Belirtileri ve Tedavisi

Kasık lenf bezleri, insan vücudunda bulunan bütün lenf bezleri çok önemlidir. Vücudumuzdaki lenf bezleri enfeksiyonlara karşı savaşır. Yapısal olarak ufak, yumuşak, oval şeklindedir. İnsan vücudunda çoğu yerinde olan ve bütün lenf bezleri birbirine zincir şeklinde bağlıdır. Derinin alt kısmında bulunan lenf bezlerinin bazıları vücutta derinde olabilir. Derinin üst kısmına yakın olan bezeler şişmediği ve büyümediği sürece dışarıdan anlaşılması zordur. Lenf bezleri ve kanalları bir ağ sistemi gibi birbirine bağlı ve tüm vücudu sarar. Kasık lenf bezleri genital bölgeye yakındır. Genital bölgede oluşabilecek olan enfeksiyonların oluşumlarını engeller. Kadın ve erkekte de kasıkta lenf bezi bulunmaktadır.

Kasık lenf bezleri şişmesi ve büyümesi neden olur?

Lenf bezinin şişmesi vücuttaki enfeksiyonlara karşı iyi çalıştığını göstermektedir. Bazen ise tam tersi de olabilir yani ciddi bir hastalık habercisi de olabilir. Kasıktaki lenf bezi şişmesi sonucu olarak vücudu antikorlar ve beyaz kan hücreleriyle dolu olan sıvıyla hastalıklara karşı savaş açar. Kasık lenf bezlerini normalde fark edilmesi zordur fakat şiştiklerinde belirgin bir hal alırlar. Normal lenf bezinin boyutu yarım cm civarındadır. Enfeksiyona yakalanması halinde ise lenf bezi beyaz kan hücreleri üretimine geçer. Bu sebepten dolayı zamanla büyümesine neden olur. Sonra ise mikroplarla savaşmak için kan dolaşımına girerler. Vücut mikroplarla olan savaştan galip çıkar. Savaş sonrası lenf bezleri bazı dönemlerde hafif ağrı ve şişme meydana gelir. Eğer kasıktaki lenf bezlerinde şişlik belirgin ise mutlaka ciddi bir rahatsızlık olup olmadığını kontrol edilmelidir. Lenf bezinin şişmesine bazen cilt ve solunum sistemindeki ufak enfeksiyonlarda sebep olabilir. Rahatsızlık sonucu kasık bölgesinde görülen tahriş ve yaralanma oluşan bölgeye ılık su ve antiseptik ilaçla temizlenmelidir. Eğer yara ve tahrişte iyileşme yok ise acil olarak doktora gidilmelidir. Bacaklarda ve ayaklarda olan rahatsızlık sonucu kasıktaki lenf bezinin şişmesine neden olabilir. Bu sebepten dolayı ayak ve bacaklarda enfeksiyon var mıdır takibinde yapılmalıdır. Bunun sonucunda iltihabın kasığa ulaşmaması sağlanmalıdır. Bu rahatsızlık çocuklarda da görülebilir. Kasık lenf bezlerinin şişmesinden dolayı gece terlemeleri ve kilo kaybı gözükmektedir.

Kasık lenf bezleri tedavisi nasıl yapılır?

Genellikle malign hastalığın habercisi olabilir. Doktora gittiğimizde ilk önce tedavi için dahiliye bölümü, onkoloji veya hematoloji bölümlerine gidilmelidir. Ayrıca kasık lenf bezlerinin büyümesinin kanser riski taşıyorsa, sırasıyla kulak burun boğaz uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı ve dermatolji uzmanlarına giderek büyük çaplı bir araştırma ve kontrol yapılmalıdır. Bu rahatsızlık özellikle karaciğer ve dalakta büyüme oluşursa meydana gelen bir hastalıktır. Bu organlardaki büyümenin kasık lenf bezlerinde büyüme yapabileceğini kesinlikle unutulmamalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Yanakta Beze Belirtileri ve Tedavisi

Yanakta Beze Belirtileri ve Tedavisi